Pierwsze wrażenia pierwszych klas Maja Lipska, Joanna Lewandowska,    14 listopada 2022

Przed pierwszoklasistami zawsze stoi wiele wyzwań. Mimo tego potrafią obiektywnie dostrzec wady i zalety VIII LO. Dzisiaj to im oddajemy głos. Co tak naprawdę myśli rocznik 07/08?

 Szczerze mówiąc, już nie takie pierwsze te wrażenia. Minęły ponad dwa miesiące roku szkolnego w VIII Liceum Ogólnokształcącym imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nazwę można powtarzać do znudzenia. Ale to chyba jedna z niewielu rzeczy, która pozostaje taka sama. Co roku do naszej szkoły dochodzi ponad setka uczniów, a tyle też ją opuszcza. Ósemka zmienia się na naszych oczach, mimo że to nadal te same mury i te same sale. W tej chwili myślimy o niej jedno, a za rok nasza opinia będzie kompletnie inna. Dzisiaj chciałybyśmy przybliżyć wszystkim wrażenia rocznika pierwszych klas.

Co myślimy o VIII LO?

 Ale zanim do tego przejdziemy, może parę słów od nas. Dla mnie, Ósemka jest zdecydowanie inna, niż ją sobie wyobrażałam. I nie mówię tego w złym sensie. W moim wyobrażeniu, wstawanie na autobus miało być męczarnią, a lekcje zrozumiałe dla wszystkich oprócz mnie. Chociaż z tym wstawaniem to tak bardzo się nie minęłam z prawdą. Co prawda każdy lubi dobrze pospać, ale nawet do tego można się przyzwyczaić ;) A jeżeli rzeczywiście ma się motywację, to i lekcje potrafią być całkiem przyjemne.
 Druga osoba pisząca zgadza się z powyższym akapitem. Początkowo miałam pewne obawy. Ósemka znana jest przecież z wysokiego poziomu i niezwykle utalentowanych, pracowitych uczniów. Myślę jednak, że do wszystkiego zdążymy się w tym roku szkolnym przyzwyczaić, a nabyta rutyna i wzajemna pomoc pozwoli nam nie tylko na zrozumienie, ale też zafascynowanie się przedmiotami, które rozszerzamy. O ósmym liceum krąży wiele opinii. Kiedy przed rekrutacją opowiadałam moim znajomym o szkole, do której chciałam się dostać, niemal zawsze odpowiadali mi nieprzychylnymi komentarzami wskazującymi na destruktywność i rywalizację w szkole mojego wyboru. Po dwóch miesiącach jestem pewna, iż założenia takie są nietrafne. Tutaj panuje atmosfera sprzyjająca zarówno zdobywaniu wiedzy, jak i dobrych przyjaciół, którzy w trudnych chwilach (tych naukowych i życiowych) okażą nam wsparcie, a rywalizacja to raczej rzadkość, której ja tutaj nie zauważyłam.

A co z ankietą?

 Nawet jeśli obydwie się z tym zgodzimy, to nie znaczy, że wszyscy myślą tak samo. Dlatego też dałyśmy szansę pierwszym klasom wypowiedzieć się na ten temat w ankiecie. Dziękujemy za wszystkie udzielone odpowiedzi! Każdy głos pozwalał nam przybliżyć coraz trafniejszy obraz Ósemki z Waszej - naszej - perspektywy. Ale co my będziemy wiele mówić. Może sami zobaczycie jej wyniki?

Co najbardziej ci się spodobało w Ósemce?

 Na to pytanie udzielono przeróżnych odpowiedzi. Wypowiedzi typu “Jest blisko żabki”, “Żabka”, “Świetna lokalizacja (blisko Żabki)” to oczywisty standard, tak samo jak “schody” i “5. piętro”. Powtarzały się również głosy takie jak “Ludzie”, “moja klasa”, “klasa - koleżeńska, mamy wspólne tematy i w większości kwestii się ze sobą zgadzamy”. Przejdźmy może teraz do mniej licznych odpowiedzi:

“Co Ci się spodobało najmniej?”

 W tym momencie chciałybyśmy się na chwilę wtrącić i odnieść do powyższych wypowiedzi. Szkoła potrafi być przytłaczająca (i nie tylko). Pamiętajcie, że to Wy powinniście być dla Was samych priorytetem, a nie oceny. One są ważne, ale nie najważniejsze! Skupcie się na rzeczach, które rzeczywiście Was interesują, są ciekawe, przydatne. Znajdźcie w tygodniu chociażby chwilę na złapanie oddechu, czas dla siebie.

“Czy masz opinię, myśl lub wrażenie, coś, czym chciałabyś/chciałbyś się podzielić, dotyczące naszej szkoły?”

“Jak bardzo jesteś zadowolona/y z VIII Liceum?” Przedstawiamy rozkład tych odpowiedzi:

Podsumowując...

 Nasz “Poznański Oxford” ma wiele plusów, ale nie jest też idealny. Uwielbiamy żabkę, budynek, inspirujących nauczycieli, a i ludzie nie są najgorsi. Żal nam niewielkiej ilości miejsc siedzących na korytarzach i hałasów na lekcji, spowodowanych szkołą obok. Ale kto wie, co będzie za 4 lata? Pewnie niejedna rzecz ulegnie w Ósemce zmianie. Oby tylko na lepsze.

*Tutaj należałaby się drobna poprawka. Barek został otworzony dnia 07.11, to jest, 2 tygodnie przed przeprowadzeniem ankiety. Odpowiedzi o nim było dość sporo, dlatego postanowiłyśmy je tutaj umieścić, chociażby po to, by wyrazić uczucia do ukochanego sklepiku.

Maja Lipska 1A, Joanna Lewandowska 1C